Taurin, 500 g

Novinka
en Taurine 1 2000x

Taurin je důležitá aminokyselina, která se hojně nachází v kosterním svalstvu, mozku, srdci, sítnici a varlatech. Ovlivňuje spoustu fyziologických procesů včetně metabolismu glukózy a tuků, funkce mitochondrií a stabilizace buněčných membrán před účinky volných kyslíkových radikálů. Pomáhá proti stresu a podporuje sportovní výkon. Je vhodný pro lidi i pro kočky a psy.

299 Kč
Skladem

co je taurin?

Taurin je aminosulfonová kyselina, která se díky své struktuře někdy označuje jako beta-aminokyselina obsahující síru, i když technicky není aminokyselinou kvůli strukturálním odlišnostem.

účinky

Má se za to, že taurin působí jako energizér, protože se přidává do energetických nápojů. Není to ale pravda. Je naopak hojivý a zklidňující. Přesto povzbuzuje funkci mozku a dá se označit za nootropikum. Zlepšuje koordinaci pohybů, soustředění, psychickou odolnost a toleranci vůči stresu. Potlačuje únavu, oddaluje pocit vyčerpání. Má však řadu dalších velmi prospěšných vlastností a působení.

ANTI-AGING
Dvě studie z let 2006 a 2009 ukázaly, že vysoké hladiny taurinu vedou k dlouhému životu u Japonců a dalších Asijců. Zkoumané osoby trpěly minimálně zejména na ischemické choroby srdce. Naopak nízké hladiny taurinu jsou spojovány s diabetem, rakovinou, selháním srdce a jater.

METABOLISMUS GLUKÓZY
Taurin pomáhá s léčbou inzulinové rezistence modifikací post-receptorových (intracelulárních) účinků inzulínové signalizace. Do jisté míry může regulovat hladinu glukózy prostřednictvím zlepšeného akutního působení inzulínu. Zjednodušeně zlepšuje citlivost buněk na inzulín a jako antioxidant chrání slinivku.

TESTOSTERON
Taurin podporuje produkci testosteronu a zlepšuje funkci a pohyblivost spermií. Je nejvýznamější volnou aminokyselinou lokalizovanou ve varlatech, kde může být biosyntetizován a kde působí jako antioxidant. Studie u zdravých dvouměsíčních potkanů, kterým byl v pitné vodě podáván taurin, zaznamenala po dobu 5 týdnů zvýšení sérového testosteronu o 60 %.

OČI A ZRAK
Je známo, že taurin vytváří konjugáty s vitamínem A (retinolem) v oku, kde buď hraje roli při regeneraci rhodopsinu a fotoreceptorů nebo vazbou na trans-retinal (prooxidant produkován světelnou stimulací) a brání do určité míry jeho prooxidačním účinkům. Taurin také vykazuje osmolytické vlastnosti na sítnici, které mohou mechanicky chránit vnější segmenty sítnice pomocí regulace hydratace a tlaku těchto organel.

SRDCE A KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM
Taurin pomáhá transportovat klíčové živiny jako draslík, hořčík a vápník dovnitř buněk srdce a ven z buněk, čímž zlepšuje jeho fungování. Nízké hladiny taurinu byly zjištěny u pacientů, kteří trpěli infarktem. V Japonsku se diskutuje o použití taurinu pro pacienty trpící ischemickou chorobou srdeční. Větší denní dávky taurinu zlepšily srdeční funkci u pacientů trpících různými chronickými onemocněními srdce jako arytmie, městnavé srdeční selhání a srdeční záchvaty.

LEDVINY
Stejně jako u srdce může suplementace taurinu chránit proti ischemickému / reperfuznímu poškození ledvin a chránit před oxidačním stresem indukovaným toxiny.

PRODUKCE KOLAGENU
Taurin je účinným činidlem používaným k urychlení procesu hojení ran a je schopen výrazně urychlit dobu zotavení ran a zlepšil kůži kolem rány. Předpokládá se, že tyto hojivé vlastnosti jsou z velké části způsobeny schopností zvýšit produkci kolagenních svazků proteinových vláken, které tvoří spojivové tkáně pokožky.

ŽLUČNÍK
Taurin zlepšuje funkci žlučníku, což může pomoct eliminaci cholesterolu přes žluč. Výsledky studie provedené japonskými výzkumníky prokázaly tuto roli taurinu na snížení hladiny cholesterolu v játrech a krvi v léčené skupině.

OBEZITA
Studie u člověka ukazují, že 3 gramy taurinu denně po dobu 7 týdnů taurinu výrazně snížily tělesnou hmotnost u skupiny nadváhy nebo obézních (ale zatím ne diabetických) dospělých. U subjektů došlo k významnému poklesu jejich sérových triglyceridů a tzv. "aterogenního indexu", který ukazuje poměr složek cholesterolu, a který předpovídá riziko aterosklerózy.

PLÍCE
Taurin může také chránit plíce před stresem vyvolaným oxidanty (např. kouření). V experimentech na potkanech bylo prokázáno, že taurin chrání proti poškození plic vyvolaný různými oxidačními činidly jako ozon, oxid dusičitý, amiodaron a paraquat a proti poškozením plic indukovaným bleomycinem.

JÁTRA
Taurin pomáhá jaterním buňkám efektivněji pracovat a posiluje schopnost jater eliminovat škodlivé toxiny z těla. Z tohoto důvodu mnoho lidí užívá taurin po pití alkoholu, protože pomáhá vyplavit jeho toxické účinky rychleji z tělního systému.

EPILEPTICKÉ STAVY
Taurin působí také jako inhibiční neurotransmiter, který může působit jako zklidňující pro excitabilní mozkové stavy. Sedativní efekt může být užitečný k prevenci epileptických záchvatů a k minimalizaci manických stavů, při bipolárních poruchách.

CÉVY
Správná funkce cév je klíčem k zabránění kornatění tepen. Cigaretový dým způsobuje změny v cévách, což se projevuje horším průtokem krve, což je primární přičina infaktu a mrtvice.

taurin a kočky

Taurin je obzvlášť důležitý ve stravě pro kočky (neumí si ho samy vytvořit) a je vhodné jim ho občas přidat i k domácí syrové stravě (maso-svalovina, vnitřnosti, kosti). Nachází se sice v syrové svalovině a vnitřnostech (hlavně srdcích), ale jeho množství se může manipulací při krájení a skladování snižovat. Je samozřejmě v čerstvé kořisti. Více se o něm dočtete v e-booku pro zvířata, kde jsou potřebné souvislosti pro udržení dlouhodobého zdraví i k funkčnímu řešení obtíží u zvířat z pohledu na jejich fyziologii.

Dávkování: 1 - 3 gramy denně. Součástí balení je odměrka (3 odměrky jsou 1 gram taurinu)
Obsah: 100% taurin v práškové formě

Přidat nadpis

Pro řešení obtíží u DOMÁCÍCH MAZLÍČKŮ je zpravidla vedle fyziologicky vhodné stravy ("základu") nezbytné použít "nadstavbu" v podobě určitých postupů a silných léčivých látek, které jsou vhodné a zdraví neškodí na rozdíl od běžně užívaných syntetických farmak (syntetická antibiotika, syntetická antiparazitika - odčervení, kortikoidy, inzulín, chemoterapie, vakcíny...). Mnohé lze využít i pro hospodářská zvířata. Jak v rámci prevence obtíží a stravy, tak v rámci řešení vzniklých obtíží (postupy a látky) lidé považují za "normu" to, co ale přirozenou normou není. Tato "norma" je propagovaná průmyslem okolo domácích mazlíčků, který je velmi výhodný pro výrobce krmiv a suplementů, farmaceutický průmysl a veterináře, avšak je velmi nevýhodný pro zdraví zvířat a peněženku jejich majitelů.

Mezi vhodné přírodní léčivé látky pro zvířata patří dračí krev, coriolus, kurkumin (účinné např. na parazity, bakteriální a virové infekce, trávicí obtíže, rakovinu), některé esenciální oleje (levandule a frankinsence) v terapeutické/bio kvalitě (např. při rakovině, infekcích, narušené psychice - trauma, úlek atd.) nebo i hydroláty pro lehkou podporu zdraví (např. zevní očištění rány, hnisu, výtoku z očí/uší a ospalek; jemná podpora trávení).

Klíčové je ovšem odpovídající dávkování, způsob podávání a kontext toho, kdy a jaká látka je vhodná. Např. některé esenciální oleje (EO) mohou být pro ně až toxické obzvlášť ve větším množství, např. oregáno, tea-tree a citrusy - zejména pro kočky! I pokud rozprašujete oleje v místnosti pro sebe, zvíře by mělo mít únikový prostor. U EO pro domácí mazlíčky je dobré nechat zvířeti vybrat z několika vhodných druhů přičichnutím k lahvičce a pozorovat jeho reakci.

Pro doplnění odpovídající stravy (syrové maso, vnitřnosti, kosti) se hodí také v malém množství přidávat kokosový olej - dobře stravitelný a antimikrobiální tuk, a případně i vitamín E mix tokoferolů (zde je opět nutné volit vhodné množství).
 
Ne všechny přírodní látky, které propagují "alternativní" odborníci jsou fyziologicky vhodné (a to pro lidi i zvířata), některé jsou až vysoce škodlivé, degenerativní, karcinogenní (omega-3/rybí olej, lněný olej/ostropestřcový olej, koloidní stříbro, křemelina, zelené prášky, nestravitelná vláknina /pro kočky/, "přírodní" přípravky obsahující sladidla a konzervanty...)
 

To vše je podrobně rozebráno v kapitolách o krmení a kapitole "Řešení obtíží" v novém e-booku "VELKÝ PRŮVODCE KE ZDRAVÍ DOMÁCÍCH MAZLÍČKŮ". Mimo další postupy a látky pro řešení obtíží a nemocí se dozvíte mnoho nezbytných informací k samotné prevenci obtíží a prodloužení života a radosti s našimi zvířátky (jak a čím je přesně krmit, jak předcházet nemocem, chronickým obtížím či akutním stavům kromě vhodné stravy, co vše je potřeba k dlouhodobému zdraví).

Obsah a podrobnosti k e-booku najdete na www.elihealth.cz, nebo ho objednávejte na e-mailu info@elihealth.cz

Kód Kód: 1033
Kategorie: Proteiny
Hmotnost: 0.6 kg
Zpět do obchodu